שירה יוסף (בר-דיין) - קלינאית תקשורת

פשוט לדבר

טיפים ומאמרים בנושא טיפולי שפה ודיבור

מידע להורים

טיפולי היגוי

שיבושי היגוי הם תופעה שכיחה בגיל הרך. סוג השיבושים ותדירותם משפיעים מאד על מידת מובנות הדיבור של הילד.
לעיתים השיבוש קיים רק בצליל אחד או שניים. למשל:

במקרים כאלה הטיפול נקודתי ופשוט יחסית (ראו פירוט להלן).

במקרים אחרים ישנם שיבושי היגוי רבים, הנגרמים כתוצאה מביצוע תהליכים פונולוגיים. לדוגמה:

באבחון בודקים מהם שיבושי ההיגוי, מה תדירות השיבוש, באיזה מצבים במילה השיבושים מופיעים (למשל, לפעמים השיבוש קיים רק בתחילת המילה) ועד כמה זה מפריע למובנות הדיבור.

ככל שיש יותר שיבושי היגוי, מובנות הדיבור של הילד נפגעת וקשה יותר להבין אותו. ילד שהסביבה לא מבינה אותו חש חסר אונים ומתוסכל, ולעיתים מגיב בבכי ואף באלימות. חוויות מצטברות של תסכול מתקשורת עלולות לגרום לפגיעה בדימוי העצמי של הילד ולקושי חברתי. יתר על כן, מבחינה לימודית, שיבושי היגוי רבים עלולים להתבטא בהמשך בקשיים ברכישת הקריאה והכתיבה. במקרים כאלה הטיפול נמשך בדרך-כלל זמן רב יותר, ולכן חשוב לפנות לקלינאית תקשורת כבר בגיל צעיר.

מה עושים בטיפול היגוי?

בהתחלה בודקים הבחנה שמיעתית לקיומו של ההגה המשובש/החסר. למשל, בטיפול בהגה ל' שואלים - האם במילה מזלג יש ל'? במילה אופניים? - בכך מעלים את המודעות של הילד להגה.

מלמדים את הילד באופן הדרגתי איך להפיק את ההגה: הגה בודד (ל'), הגה+תנועה (לה, לו, לי), מילים (ההגה ל' במצבים שונים במילה - ליצן, כלנית, תרנגול), משפטים (יובל אכל לחם עם שוקולד) ועד ליישום ההגה בדיבור ספונטני. מעבר לטיפול בקליניקה, רצוי להמשיך לתרגל בבית (ההורים מקבלים הדרכה מפורטת). תרגול בבית עוזר להפנמת התוכן הנלמד ולקיצור משך הטיפול.

הטיפול נעשה באופן חוויתי ומהנה דרך משחק.

אם אתם מתלבטים בשאלות לגבי התפתחות השפה והדיבור של ילדיכם, אתם מוזמנים ליצור עמי קשר.